Bakan duyurdu: Evlilik kredisi yatıyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gençlere evlilik desteği veriyor. Belirtilen şartları taşıyanlara faizsiz 150 bin TL evlilik kredisi verilecek. 15 Şubat tarihinde başlayan başvurularda ödemeler hesaplara geçmeye başlayacak. Peki, evlilik kredisi ödemesi ne zaman başlayacak?

150 BİN TL EVLİLİK KREDİSİ NE ZAMAN YATIYOR?

Konuya ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, yaptığı açıklamasında Aile ve Gençlik Fonu kapsamındaki 150 bin TL faizsiz evlilik kredisi ödemeleri 21 Mayıs tarihinde başladı. Peki, 150 bin TL faizsiz evlilik kredisi şartları ne, kimler alabilecek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ilk aşamada 6 Şubat Kahramanmaraş depreminden etkilenen illerde başvuruları başlamıştı. Evlenecek olan binlerce çift faizsiz 150 bin TL evlilik kredisine başvurmuştu. Evlilik öncesi eğitim programına katılan 450 çifte 67,5 milyon TL destek ödemesi yapılacak. Evlilik kredisi ödeme tarihleri ve merak edilenler haberimizde..

AİLE BAKANI GÖKTAŞ DUYURDU

Aile Bakanı Göktaş, ödemelerin başladığını açıklayarak şunları söyledi:

“Bu proje Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu vizyonun, gençliğe de verdiği önemin en somut örneklerinden biri. Proje ile evlenecek gençlere yönelik 48 ay vadeli, 2 yıl geri ödemesiz, 150 bin lira tutarında faizsiz kredi desteğimiz çok büyük bir ilgi gördü ve görmeye devam ediyor. Biz projenin pilot uygulamasını deprem bölgesi olan Adıyaman, Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’da gerçekleştirdik. En çok başvuruyu da Hatay’dan aldık. Bugün itibarıyla fona başvuran 8 bin 563 çiftimiz var. Bugüne kadar şartları sağlayan 2 bin 13 gencimize evlilik öncesi eğitim ve danışmanlık hizmetlerimizi verdik. İnceleme süreci diğer başvurular için de devam ediyor. Fondan yararlanacak gençlerimize de aslında bir müjdeyi de vermek istiyorum: Eğitim programlarına katılıp, resmi nikahı 15-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen çiftlerin kredi ödemelerine 21 Mayıs itibarıyla başlıyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum”

EVLİLİK KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI

Faizsiz evlilik kredisi başvuru şartları şu şekilde:

TC vatandaşı olmak

18-29 yaş arasında olmak

Depremden etkilenen 11 il dışında taşınmaz sahibi ya da hissedarı olmamak

Çiftlerin son 6 aylık gelir toplamının ortalaması ve son aya ait gelirleri toplamı 2 asgari ücretten fazla olmayacak

Başvuru tarihi itibarıyla resmi nikaha en az 2 en çok 6 ay kalmış olmak

Evlilik öncesi ve sonrasında verilen eğitime katılacağını taahhüt etmek

Kanunda belirtilen suçlardan mahkum olmamak

Belirtilen şartları taşıyanlar başvurularını yaptıktan sonra e-Devlet üzerinden başvuru sonuçlarını sorgulayabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir