Adli Tıp Kurumu’na Sevk Edilmişti: Dilan Polat’la İlgili Yeni Gelişme!

“Suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi”, “Futbol ve diğer spor müsabakalarında bahis ve şans oyunları düzenlenmesi” kanunlarına muhalefet ile “suç örgütü kurma ve üye olma” suçlarından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Dilan Polat ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Yaklaşık 6 aydır Marmara Cezaevi’nde bulunan Dilan Polat’ın psikolojik durumunun iyi olmadığına dair haberlerin yanı sıra, son olarak vücudunda kesikler ve morluklar bulunduğu ifadeleriyle gündeme gelmişti.

Dilan Polat’ın avukatı, müvekkilinin sağlık sorunları nedeniyle cezaevinde kalmasının elverişli olmadığı gerekçesiyle savcılığa dilekçe vererek tahliye talebinde bulunmuştu. Başsavcılık’ta geçtiğimiz hafta cezaevine yazı yazarak Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmesine karar vermişti. Savcılık ayrıca Polat’ın tutuklu olarak cezaevi koşullarında bulunmasının sağlık durumu açısından tehlike arz edip etmediği, tıbbi açıdan cezaevi koşulları altında bulunmasında sakınca olup olmadığı konusunda rapor alınmasını istediği de belirtilmişti.

BUGÜN ADLİ TIP’A GETİRİLDİ

Marmara Cezaevi’nde tutuklu bulunan Dilan Polat’ın bu sabah saat 10.00 gibi Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu’na getirildi. Polat, yaklaşık 1.5 saat içeride kaldı.

HEM RAPORLARINA BAKILDI HEM DE MUAYENE EDİLDİ

Cezaevinden küçük jandarma aracıyla Adli Tıp Kurumuna getirilen Dilan Polat, mahkum ve tutukluların alındığı kapı yerine başka kapıdan içeri alındığı öğrenildi.

Polat’ın yaklaşık 2 hafta önce cezaevinden tam donanımlı devlet hastanesine götürüldüğü ve tam muayeneden geçip tahlillerinin yapıldığı öğrenildi. Adli Tıp Kurumundaki heyetin de bu raporlara baktığı daha sonra da kendilerinin muayene ettiği öğrenildi. Hazırlanacak rapor ise soruşturma dosyasına gönderileceği belirlendi.

NE OLMUŞTU?

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nun tarafından yapılan soruşturma kapsamında Dilan Polat ve Engin Polat’ın aralarında bulunduğu 12 şüpheli 5 Kasım tarihinde tutuklanarak Marmara Cezaevine gönderilmişti.

6 aydır cezaevinde bulunan Dilan Polat hakkında Banu Parlak’ın işyerinin kurşunlanması ve komşularıyla yaşadıkları kavga dahil bir çok soruşturma başlatılmıştı.

19 Nisan tarihinde Polat ailesine yönelik açılan ilk soruşturma olan kara para aklama soruşturması kapsamında vergi usul kanununa muhalefet suçundan tahliye kararı verilmiş ancak diğer 3 suçtan tutukluluklarının devamına karar verilmişti. 6 aydır cezaevinde bulunan Dilan Polat hakkında Banu Parlak’ın işyerinin kurşunlanması ve komşularıyla yaşadıkları kavga dahil bir çok soruşturma başlatılmıştı. Küçükçekmece Adliyesinde devam eden Banu Parlak’ın işyerinin kurşunlanmasıyla ilgili devam eden davada savunmaların ve taleplerin ardından kararını açıklayan mahkeme, aralarında Dilan ve Engin Polat’ın da bulunduğu 8 tutuklu sanığın bu hallerinin devamına karar verdi.

Dosyadaki “Daltonlar Çetesi” adlı suç örgütünün elebaşısı firari sanık Barış Boyun’un İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi’nde aynı suçtan yargılandığını anımsatan mahkeme, aralarında fiili ve hukuki irtibat bulunun bu iki dosyanın birleştirilmesine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir